Didelė dalis lietuvių, sergančių cukriniu diabetu, vis dar maitinasi netinkamai. Vilniaus dietologijos centre pasitelkus profesionalių medikų pagalbą yra sudaromas asmeninis mitybos planas sergant cukriniu diabetu. Konsultacijų metu itin didelis dėmesys skiriamas individualiai paciento situacijai, endokrinologo bei kitų sveikatos priežiūros specialistų rekomendacijoms, vartojamiems medicininiams preparatams bei atliktų tyrimų rezultatams. Pagal visa tai centro dietologas subalansuoja cukriniu diabetu sergančio žmogaus mitybą ir yra parengiamas asmeninis mitybos planas sergant cukriniu diabetu.
Cukrinis diabetas – klastinga, lėtinė endokrininė liga, kurios metu išsivysto kasos išskiriamo insulino trūkumas ar insulino atsparumas (organizmas insulino negali veiksmingai įsisavinti), sutrinka angliavandenių apykaitą, didėja gliukozės kiekis kraujyje. Nors atlikti pradinę cukrinio diabeto diagnostiką užtenka tik kraujo tyrimo, ši liga apriboja kiekvieno tokio žmogaus gyvenimą.
Cukrinis diabetas yra lyga, reikalaujanti skirti ypatingą dėmesį mitybai. Žmogus turėtų vengti greitųjų angliavandenių (pvz., cukrus, saldumynai, baltų miltų gaminiai ir kt.). Maisto racione turi būti baltymų, riebalų, ypatingai akcentuojami angliavandeniai: paprastus angliavandenius būtina keisti sudėtiniais (pvz., kruopos, daržovės ir kt.).
Mitybos planas sergant cukriniu diabetu orientuojamas į visos paciento mitybos subalansavimą, atkreipiant dėmesį į svarbius ligos faktorius, pavyzdžiui, antram cukrinio diabeto tipui būdingą nutukimą. Labai dažnai cukriniu diabetu sergančių žmonių mitybos planas yra orientuotas ne tik į gliukozės kiekio mažinimą, bet ir į svorio mažinimą, širdies bei kraujagyslių veiklos gerinimą. Jei leidžia situacija, su mityba suderinamas ir tinkamas fizinis aktyvumas. Asmeninė mitybos programa yra skirta normalizuoti gliukozės kiekį kraujyje, gerinti ligonio savijautą bei sveikatą.
Prieš rengiant asmeninį mitybos planą sergant cukriniu diabetu, būtina endokrinologo konsultacija bei kraujo tyrimai. Individualiai sudarytos maitinimosi programos kontrolė ir trukmė trunka nuo 4 iki 5 savaičių. Po tokio laikotarpio reikalingas stebėjimas ir pakartotinės dietologo konsultacijos.
Sureguliavus mitybą, mažėjant cukraus kiekiui kraujyje, palaipsniui gali būti koreguojamos ir vaistų dozės. Svarbu: pastebėjus pirmuosius ligos požymius, iš karto pasirinkta tinkama mityba cukraus kiekį gali net ir normalizuoti. Cukrinis diabetas – nemaloni liga, su kuria šiandien galima gyventi. Tačiau tokių ligonių maisto racionui būtina griežta kontrolė bei saikas.
Kviečiame kreiptis į Vilniaus dietologijos centrą ir patyrusių dietologų dėka pasijusti geriau.