Nutukimas – energijos balanso sutrikimas tarp gaunamos su maistu ir išeikvojamos energijos, dėl to organizme susikaupia per didelis riebalų kiekis, kuris turi neigiamą įtaką žmogaus sveikatai. Nutukimo laipsnis įvardijamas, apskaičiavus kūno masės indeksą (KMI) pagal kūno masę ir ūgį.
KMI = kūno masė (kg) / ūgis (m)²
Suaugusiems, kurių KMI = 30 ar daugiau yra nutukę. Aukščiausio laipsnio nutukimas, kuris dar kitaip vadinamas morbidiniu nutukimu, yra tuomet, kai KMI = 40 ir daugiau. Morbidinis nutukimas ypatingai siejamas su rimtais sveikatos sutrikimais. Būtent dėl šios priežasties, mitybos programa lieknėjimui gali būti geriausias sprendimo būdas norint išvengti rimtų problemų.
KMI | Mitybos būklė |
< 18,5 | Mitybos nepakankamumas |
18,5 – 24,9 | Normali kūno masė |
25,0 – 29.9 | Antsvoris |
> 30 | Nutukimas |
PAGRINDINIAI VEIKSNIAI, TURINTYS ĮTAKOS SVORIO METIMUI:
1. Teisinga mityba – būdų lieknėjimui, padedančių netekti svorio yra įvairiausių. Tik norėtųsi kartu netekus svorio išsaugoti ir gerą sveikatą. Būtent tokį rezultatą ir turėsime, jei mityba bus subalansuota ir pilnavertė. Tačiau kokios garantijos, laikantis eilinės „liekninančios dietos“, jog svorio metimas riebalų sąskaita? O jei netekote raumenų ir vandens, o riebalų kiekis liko toks, koks buvęs? Vargu ar po tokio lieknėjimo pagerės išvaizda, o netekti kilogramai tokiu atveju gali net labai greitai sugrįžti. Todėl, norėdami veiksmingai numesti svorio, mityba turi būti teisingai, individualiai parenkama bei laiku koreguojama, viso lieknėjimo proceso metu. Tik taip galime užtikrinti visavertę mitybą lieknėjimo metu, kitu atveju – bloga sveikata ir grįžę kilogramai.
2. Medžiagų apykaita – visi žino, jog vieni gali daug valgyti ir nestorėja, na o kiti – priversti valgyti labai mažai. Kiekvienas mes individualūs, taip ir organizmas skirtingai gali eikvoti su maistu gaunamą energiją, prisitaikydamas prie mitybos ypatumų ir fizinio aktyvumo lygio. Veiksmingas lieknėjimas – tai organizmo mokymas eikvoti energiją iš riebalinio audinio atsargų. Tai vėl gi glaudžiai susiję su protingai parinkta mityba, kuri padeda spartinti medžiagų apykaitą.
3. Mitybos įpročių keitimas – kaip numesti svorio? Kodėl mes storėjame? Todėl, kad įpratę daryti kažką ne taip. Kuo įprastai baigiasi nuolatinis populiariųjų dietų laikymasis? Trumpalaikis sulieknėjimas ir sekantis svorio padidėjimas. Kodėl taip atsitinka? Tai nutinka dėl to, kad senieji įpročiai vėl sugrįžta. Vienintelė išeitis – keisti mitybos įpročius, tačiau ne laikinai, o visam laikui. Naujieji mitybos įpročiai formuojami palengva. Jie turi teikti malonumą, būti paprasti, patogūs ir priimtini kiekvieno gyvenimo būdui. Įpročių keitimo metu bus noras sugrįžti prie senųjų, todėl vienam praeiti šį procesą sudėtinga, tai kaip pirmaklasiui, kuriam reikia išmokti rašyti, skaityti, ruošti pamokas, ryte atsikelti, papusryčiauti ir eiti į mokyklą, ar gali visa tai padaryti pats? Teoriškai – gali, na o praktiškai – vargu. Jam būtinas pagalbininkas, kuris laiku gali teisingai patarti ar padrąsinti.
4. Motyvacija lieknėjimui – sakoma, yra jėga, yra valia, bet nėra valios jėgos. Taip galima būtų apibrėžti ir motyvaciją. Kuomet kažko norisi, valios jėga greit atsiranda. Tačiau iš kur semtis valios, kuomet jos reikia keletui lieknėjimo mėnesių ir tolimesniems metams, netekto svorio išlaikymui? Dažnam motyvacijos užtenka tik keletui savaičių, o paskui pradeda persekioti mintis „ar nepabaigus man..“? Todėl būtinas nuolatinis lieknėjančio motyvacijos palaikymas – profesionalus. Tik pasakyti „laikykis“ maža, būtina mokėti laiku įveikti dvejones, grąžinti jėgas, tikėjimą pergale, norą tęsti. Reikia padėti suprasti, kam būtent taip svarbu lieknėti ir pasiruošti naujam gyvenimo būdui.
5. Pasiekto rezultato išlaikymas – to taip pat turime mokytis. Dažniausiai ne pats lieknėjimas yra sunkiausias procesas, o pasiekto rezultato išlaikymas. Juk mūsų mityboje pasitaiko ir saldumynų, ir riebaus maisto, ir alkoholio, tik klausimas kaip dažnai ir kokiais kiekiais. Svarbu žinoti, kaip atrasti tą tinkamą kiekį ir pereiti prie tokios mitybos, kurios dėka galėsime išlaikyti svorį, to ir moko specialistai. O pirmiausia, moko suprasti savo norus, savo vidinę būseną, atsakingai rinktis maistą, taip ugdomas savarankiškumas.
6. Fizinis aktyvumas – tai, taip pat svarbu lieknėjantiems. Žinoma, gydytojas dietologas – ne kineziterapeutas ar sporto treneris, tačiau mityba, esant fiziniam aktyvumui turi savus ypatumus, turime netekti svorio ir mažinti per didelį organizme riebalų kiekį. Beje, pasivaikščiojimas, plaukimas ar treniruoklis namuose – tai, taip pat fizinis aktyvumas. Todėl mityba turi būti pakoreguota, atsižvelgiant į fizinio aktyvumo krūvį.
7. Psichologo vaidmuo – tai dažna sudedamoji dalis lieknėjimo procese. Jei žmogus suvalgo stresą, tai būtina išmokyti, kaip įveikti stresą kitais būdais. Jei suvalgome nuobodulį, turime žinoti kaip kitais būdais paįvairinti gyvenimą. Jei nėra laiko papusryčiauti ir papietauti, o valgome tik kartą – vakare, tokiu atveju labai svarbu mokytis save mylėti ir rūpintis savo norais.
Mitybos programa „LIEKNĖJANTIEMS” skirta 3 mėnesiams, per kuriuos Jūs sveikai neteksite nuo 6-12 kilogramų svorio, suformuosite teisingo maitinimosi įpročius, tapsite sveikesni ir gražesni. Prisilaikant mūsų specialistų rekomendacijų ir sudarytos individualios mitybos programos neabejotinai pasieksite siekiamą rezultatą.
Mitybos programa „LIEKNĖJANTIEMS” susideda iš:
– Pirminė gydytojo dietologo konsultacija (trukmė apie 40min.), dvi kontrolinės – korekcinės konsultacijos (trukmė apie 20 min.) dėl mitybos programos, individualaus mitybos plano sudarymas (korekcija pagal poreikį) ir 3 kūno masės sudėties tyrimai.
Per visą mitybos programą „LIEKNĖJANTIEMS” Jūs turėsite galimybę telefonu ar elektroniniu paštu bendrauti su gydytoju dietologu visais Jums rūpimais mitybos klausimais. Toks bendravimas skatinamas, kartais ir privalomas!
Domina mitybos programa „Lieknėjantiems”?