Konsultacijos kituose miestuose:
Konsultacijai registruokitės telefonu +370 659 23416 arba internetu

KMI (kūno masės indekso) skaičiuoklė

KMI skaičiuoklėDauguma šiuolaikinės visuomenės narių rūpinasi savo išvaizda, siekia būti lieknesni, pasitelkdami į pagalbą įvairius svorio mažinimo būdus, abejotinus eksperimentus. Bet ar tikrai visada reikia mažinti svorį, kokio svorio turime siekti? Pirmiausia tai išsiaiškinti padės kūno masės indeksas.

Taigi, pats populiariausias svorio įvertinimo būdas – kūno masės indeksas (KMI). Šis svorio indeksas padeda įvertinti mitybos būklę – svorio nepakankamumą, antsvorį, nutukimo laipsnį, o taip pat su tai susijusių lėtinių ligų rizikos laipsnį. Savo kūno masės indeksas Jums padės apsiskaičiuoti mūsų KMI skaičiuoklė

Pagal KMI skaičiuoklę, priklausomai nuo mitybos būklės, galima įvertinti lydinčių, lėtinių ligų riziką.

Mitybos būklės įvertinimas KMI, kg/m² Lydinčių, lėtinių ligų rizikos
Per mažas svoris/mitybos nepakankamumas < 18,5 Dėl mitybos nepakankamumo padidėjusi sergamumo rizika
Normalus svoris, normali kūno masė 18,5 – 24,9 Nėra rizikos
Antsvoris 25,0 – 29,9 Nedidelė rizika
I laipsnio nutukimas 30,0 – 34,9 Padidėjusi rizika
II laipsnio nutukimas 35,0 – 39,9 Didelė rizika
III laipsnio nutukimas > 40,0 Labai didelė rizika

 
Pavyzdžiui, jeigu jūsų svoris 74 kg, o ūgis 165 cm, jūsų KMI = 27,2. Tai reiškia, jog turite antsvorį. Svarbu žinoti, kad KMI skaičiuoklė netaikoma asmenims, kurie jaunesni nei 18 metų amžiaus, sportuojantiems ir raumeningiems asmenims bei žmonėms, kurių amžius viršija 75 metus.

Antsvoris ar nutukimas gali padidinti lėtinių ligų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių, 2 tipo cukrinio diabeto, tam tikros lokalizacijos vėžinių susirgimų riziką. Tiek antsvorio, tiek nutukimo atvejais organizme kaupiasi perteklinis riebalinio audinio kiekis. Per didelės riebalinio audinio sankaupos atsiranda tada, kai su maistu gaunamos energijos kiekis viršija mūsų organizmo poreikius – yra per didelis ir neišeikvojamas fiziniu aktyvumu.

Mažinti svorį siūlomų būdų yra daugybė.Dauguma jų siūlo labai greitą, tik, deja, trumpalaikį svorio sumažėjimo efektą. Netektas svoris greitai vėl padidėja ir dažnai tampa dar didesnis, negu buvo prieš imantis drastiškų mitybos pokyčių. Reikia suprasti, kad kiekvieną kartą tai padaryti pavyks vis sunkiau. Organizmas, laikantis dietų, adaptuojasi (įpranta) prie gaunamo mažo energijos kiekio, lėtėja medžiagų apykaita. O grįžus prie senų įpročių, gaunamas papildomas maistines medžiagas kaupia kaip riebalinio audinio atsargas. Tai vadinamasis „Jo-Jo“ efektas. Tokiu būdu išderinama medžiagų apykaita, o svoris kiekvieną kartą mažėja raumeninio audinio sąskaita. Svoriui padidėjus, didėja ir riebalinio audinio kiekis, sutrikdomos normalios organizmo funkcijos, menkėja savivertė, vargina bloga nuotaika, apima beviltiškumo jausmas.

Gydytojo dietologo konsultacijos Vilniuje ir Klaipėdoje. 
Susisiekite


Pagrindinės antsvorio, nutukimo priežastys yra neteisingi mitybos įpročiai ir mažas fizinis aktyvumas. Daugelis iš mūsų iš tikrųjų retai skiria dėmesį teisingiems valgymo įpročiams, sveikai mitybai, o fizinei veiklai laiko apskritai retai kuris atranda. Nereikia pamiršti, jog daugelis mūsų dirba sėdimą darbą, todėl išvengti antsvorio ir nutukimo problemos ateityje bus sunku. Mažinti svorį siūlomų būdų yra daugybė. Dauguma jų siūlo labai greitą, tik deja, trumpalaikį svorio sumažėjimo efektą. Netektas svoris greitai vėl padidėja ir dažnai tampa dar didesnis, negu buvo prieš imantis drastiškų mitybos pokyčių. Reikia suprasti, kad kiekvieną kartą tai padaryti pavyks vis sunkiau. Organizmas, dietų pagalba, adaptuojasi prie gaunamo mažo energijos kiekio, lėtėja medžiagų apykaita. O grįžus prie senų įpročių, gaunamas papildomas maistines medžiagas kaupia kaip riebalinio audinio atsargas. Tai vadinamasis „Jo-Jo“ efektas. Tokiu būdu išderinama medžiagų apykaita, o svori kiekvieną kartą mažėja raumeninio audinio sąskaita. Svoriui padidėjus, didėja ir riebalinio audinio kiekis, sutrikdomos normalios organizmo funkcijos, menkėja savivertė, vargina bloga nuotaika, apima beviltiškumo jausmas.

Norėdami sveikai koreguoti svorį, turėtumėte laikytis šių pagrindinių principų:

  • Lieknėjimas turi būti rimtai apgalvotas procesas, o svoris turi mažėti lėtai ir palaipsniui. 
  • Svarbu ne tik sulieknėti, bet ir ateityje palaikyti tinkamą svori. Tai padaryti padės ilgalaikiai mitybos ir gyvenimo būdo pokyčiai. 
  • Mityba turi būti įvairi, visavertė. Svarbu kasdien gauti kuo įvairesnių ir svarbesnių maistinių medžiagų – baltymų, angliavandenių, riebalų, vitaminų, mineralų, skaidulų. Valgykite daug įvairių rūšių daržovių, vaisių, taip pat baltymų turinčių produktų (riešutų, sėklų, pieno, paukštienos, žuvies, kiaušinių). 
  • Venkite vartoti liuosuojantį ar diuretinį poveikį turinčių preparatų, skirtų svoriui mažinti. Tokiu būdu netektas svoris mažės vandens ir raumenų sąskaita. Prieš pradedant lieknėti vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju dietologu dėl subalansuotos mitybos plano. 
  • Koreguoti svorį padeda ir kasdienis reguliaraus fizinio aktyvumo didinimas.

Jei KMI skaičiuoklė rodo skaičius didesnius nei 25 ir 30, tai atitinkamai reiškia antsvorį ir nutukimą. Tokiu atveju yra būtina kreiptis į specialistus. Gydytojas dietologas individualiai sudarys mitybos planą, skirtą antsvorio ir nutukimo gydymui.

Kita šiuo metu dažnai pasitaikanti problema – per mažas svoris. Svorio priaugimas yra ilgas, kruopštus ir atsakingas darbas. Tai nemažesnis iššūkis nei norinčiam numesti antsvorį. Mitybos nepakankamumas gali būti įvertintas apskaičiuojant kūno masės indeksą (KMI - kg/m²) ir lygus < 18,5. Norint profesionaliai išsiaiškinti mitybos nepakankamumo priežastis, būtina atlikti medicininius laboratorinius, kartais ir instrumentinius tyrimus, atmetant ar patvirtinant esamus sveikatos negalavimus, kurie ir galėjo būti pagrindine mitybos nepakankamumo priežastimi. Dažniausiai gali kamuoti gastroenterologiniai susirgimai, kurių metu nevyksta normalus pagrindinių maistinių medžiagų įsisavinimas. Bėdos gali kilti ir dėl endokrinologinės patologijos, pvz.: sutrikusi skydliaukės veikla, todėl teks pasiryžti endokrinologo konsultacijai, kurios metu būtų papildomai taikomas dėl šios priežasties atsiradęs mitybos nepakankamumo gydymas. Atmetus visas įmanomas mitybos nepakankamumo priežastis, atliekamas kūno sudėties tyrimas bioelektrinio impedanco metodu (nustatoma raumens, riebalinio audinio, skysčių kiekis organizme ir kt.). Toliau įvertinus Jūsų amžių, lytį, medžiagų apykaitą, fizinio aktyvumo lygį ir galimus sveikatos sutrikimus, gydytojas dietologas sudaro individualų mitybos planą, kuris būtų skirtas mitybos nepakankamumo gydymui.

Norėdami sveikai priaugti svorio, turėtumėte paisyti šių pagrindinių principų:

  • Pirmiausia būtina suformuoti taisyklingus mitybos įpročius. Svarbu reguliariai maitintis 5-6 kartus per dieną 2-3 valandų intervalu. 
  • Reikia rinktis lengvai virškinamus maisto produktus: vaisius, šviežiai spaustas sultis, pieno ar kefyro kokteilius. 
  • Taip pat svarbus maisto ruošimo būdas. Pirmenybę reikia teikti tyrės konsistencijos patiekalams, pavyzdžiui, daržovių, vaisių. Iš mėsos ruoškite kukulius ir maltinius, kuriuos lengviau virškinti. Užkandžiaukite džiovintais vaisiais ir riešutais, o pirmenybę teikite 5 proc. riebumo pieno produktams. 
  • Mityboje būtina padidinti baltymo kiekį (į racioną gali būti papildomai įtraukti baltyminiai kokteiliai). 
  • Pirmenybę vertėtų teikti gyvūninės kilmės baltymui – mėsai, žuviai, jūrų gėrybėms, kiaušiniams, varškei. Augalinės kilmės baltymais turtinga – soja ir ankštiniai produktai. Privalu gerti pakankamai skysčių – apie 30-40 ml/kg kūno masei. 
  • Taip pat pravartu įtraukti fizinius pratimus, kurie padidintų raumeninio audinio kiekį. Jei meniu vyrauja baltymai, valgyti reikėtų 2-4 valandas prieš treniruotę. Jei angliavandeniai – 1 valandą prieš treniruotę.

Susisiekite su mumis. Pakonsultuosime antsvorio arba mitybos nepakankamumo klausimais ir Jums nebereikės jaudintis dėl svorio problemų.